Güncel Haberler

Putin: Barış ancak Ukrayna’nın silahsızlandırılması ile mümkün

Rusya lideri Vladimir Putin yıllık basın toplantısında konuştu

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da barışın ancak “Kiev’in tarafsızlığı”, “silahsızlanması” ve “silahsızlaştırılması” ile mümkün olacağını söyledi.

Moskova’da düzenlediği yıllık basın toplantısında “Ukrayna için hedeflerin değişmediğini” ve “hedefe ulaşılana kadar” mevcut durumun devam edeceğini vurgulayan Putin, “Size ne konuştuğumuzu hatırlatmak isterim: silahsızlanma, Ukrayna’nın askerden arındırılması ve tarafsızlık durumu.” dedi.

Moskova “tarafsızlık”la Kiev’in NATO askeri ittifakına katılmayacağını kastediyor.

“Hedeflerimize ulaştığımızda huzur olacak” dedi ve şöyle devam etti:

“Askersizleştirme konusunda anlaşmaya varmak istemezlerse askeri çözümler de dahil olmak üzere çeşitli tedbirler almak zorunda kalacağız. Ya da bazı koşullar üzerinde anlaşacağız. Bunları İstanbul görüşmelerinde kabul ettik. Ancak bu anlaşmalar daha sonra belirlendi. bir yana. Ama bu konu üzerinde anlaşmaya varıldı.”

“Başka olasılıkların da olduğunu” belirten Putin, “Ya anlaşmaya varacağız ya da bu sorunu güç kullanarak çözeceğiz. Bunun için mücadele edeceğiz.” dedi.

Putin, Rusya’nın ekonomik yaptırımlara, Ukrayna’daki savaşa ve Batı ile karşı karşıya gelmesine rağmen “ileriye gidebilecek” kadar kendinden emin olduğunu söyledi.

Ekonominin dış yaptırımlara karşı direnciyle ilgili olarak, “Rus toplumunun güçlü konsolidasyonu”, “mali ve ekonomik sistemin istikrarı” ve “Rusya’nın artan askeri yetenekleri” sayesinde ülkesinin “yeterli bir güvenlik marjına” sahip olduğunu söyledi.

Putin, şunları söyledi: “En önemli gösterge ekonomik büyüme. Yıl sonuna kadar GSYİH büyümesinin yüzde 3,5 olması gerekiyor. Bu iyi bir gösterge, geçen yılki düşüşü telafi ettiğimiz ve nispeten ‘Bir büyük büyüme’ yakaladığımız anlamına geliyor. ileri adım at” yaklaşımı. Ne yazık ki enflasyon arttı. Yıl sonunda yüzde 7’ydi.” “Yüzde 0,5 olması bekleniyor, belki yüzde 8’in biraz üzerinde ama Merkez Bankası ve hükümet gerekli önlemleri alıyor” dedi.

Ukrayna’da kaç Rus askeri savaşıyor?

Rusya’nın ikinci dalga yedek asker seferberliğine ihtiyacı olmadığını ve ülke genelinde her gün 1.500 kişinin askere alındığını belirten Putin, şu anda Ukrayna’da 617 bin Rus askerinin savaştığını bildirdi. Cumhurbaşkanına göre bunların 244 bini profesyonel, diğerleri ise seferberlik çağrısından sonra gelen kişiler.

Ukrayna’yı “özel harekât bölgesi” olarak tanımlayan Putin, şöyle devam etti:

“Kısmi bir seferberlik yaptık, 300 bin kişiyi çağırdık. Çocuklar iyi mücadele ediyor, çok iyi… Sanırım 244 bin kişi özel askeri harekât bölgesinde. Daha sonra insanların gönüllü olarak sözleşme imzalaması için bir kampanya başlattık. Silahlı kuvvetler. Dün gece 486 bin kişi askere alındı.” “Oraya geldiğimizi duydum. Ellerinde silahlarla vatanımızı savunmaya hazır insan akışı azalmıyor. Gönüllüler dahil yaklaşık yarım milyon kişi olması lazım.”

Bu yıl ağırlıklı olarak Rus gazetecilerin katıldığı basın toplantısında Putin ayrıca şunları söyledi: “Neden seferberlik? Gerek yok.”

“Ukrayna ile Gazze karşılaştırılamaz”

İsrail ordusunun Hamas’a yönelik saldırılar kapsamında bombaladığı Gazze Şeridi’ndeki durumu “felaket” olarak nitelendiren 71 yaşındaki Rus lider, bunun Ukrayna’daki durumla karşılaştırılamayacağını söyledi.

Putin, Ukrayna’da herhangi bir yıkımın yaşanmadığını kaydederek, şöyle konuştu: “(Ukrayna’daki) özel askeri operasyona ve Gazze’de yaşananlara bakın, farkı görürsünüz. Ukrayna’da böyle bir şey yok.”

Kasım ayı sonlarında G20’de yaptığı sanal konuşmada Putin, her savaşın bir “trajedi” olduğunu söylemiş ancak Batı’yı seçici olmakla suçlamış ve “Filistin’deki sivillerin yok edilmesinden” Batı’nın sorumlu tutulması çağrısında bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş