Güncel Haberler

Faiz kararının ardından dolar geriledi

Karar metninde, “Konsey ayrıca operasyonel çerçevenin değiştirilmesine ve Merkez Bankası’nın gecelik borç verme ve borçlanma faiz oranlarının haftalık repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puan marjla belirlenmesine karar verdi.” Onun açıklaması da dikkat çekti.

Analistler, bu kararla birlikte merkez bankasının gerekli görmesi halinde piyasayı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 300 baz puanı üzerinden finanse ederek daha fazla sıkılaştırma yapabileceğini kaydetti. Karar öncesinde gecelik borç verme ve borç alma faiz oranları, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına göre -/+ 150 baz puan marjla belirleniyordu.

Analistler, TCMB’nin aldığı tedbirlerin bankanın enflasyonla mücadeledeki ciddiyetini ortaya koyduğunu ve kullanılan araç çeşitliliğinin de arttığının altını çizdi.

Analistler, PPK metninin TCMB’nin gerektiğinde gerekli aracı kullanmakta kararlı olduğunu gösterdiğini ve bu tespitin varlık fiyatlarına da yansıdığını söyledi.

Karar öncesinde 32.4170 seviyesinde olan dolar/TL, faiz kararı sonrasında yaklaşık yüzde 1.2 düşerek 32.0230’a gerilerken, euro/TL ise yüzde 1.4 düşüşle 35.0110 seviyesinde gerçekleşti. Karar öncesi Euro/TL 35.5140 seviyesindeydi.

Merkez Bankası kararı öncesinde altının gram fiyatı 2 bin 301 liradan işlem görürken, bu kararın ardından yüzde 1 oranında düşüşle 2 bin 277 liraya geriledi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın BIST 100 endeksi, faiz kararı sonrasında dalgalı bir seyir izledikten sonra 9.075,00 puanda dengelendi. Karardan önce endeks 9.079,00 puan civarındaydı.

Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yaklaşık 25 baz puan azalarak 318 baz puana geriledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş