Güncel Haberler

Uzmanlar uyarıyor! Kulaklarınıza bir şey sokmayın, temizlemeye çalışmayın! – SAĞLIK

İşitme sağlığı için sağlıklı bir kulağın şart olduğunu söyleyen uzmanlar, kulak sağlığı için en önemli şeyin kulaklarınızı temizlememek, temizlememek, kurutmamak, hatta kaşımamak olduğunu söylüyor.

“Kulak kiri aslında bir şey değil, kulakta bulunan yağ dokusudur. Bu nedenle kulaklarınıza herhangi bir şey sokmayın ve temizlemeye çalışmayın.” KBB uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi ise şunları söyledi: “İşitme cihazları da gözlük kadar önemlidir. “Doktor tavsiyesi varsa mutlaka kullanılmalı ve net işitme sağlanmalıdır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL'dan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi kulak koruma ve işitme sağlığı konusunda bilgiler verdi.

“İşitme sağlığı için sağlıklı bir kulağa sahip olmanız gerekir”

İşitme sağlığı için sağlıklı kulağın şart olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “Sağlıklı kulak için sağlıklı beyin gereklidir. Bu yüzden her zaman dinlemeli ve kulaklarımıza dikkat etmeliyiz. İşitme işlevsel bir görev değildir, duyarsınız ama dinlemek gereklidir. Bu aktif, dinamik ve enerji tüketen bir süreçtir. “Beyin aynı zamanda bu süreci anlamak için de çalışıyor.” dedi.

Kulaklara ne yapılmamalıdır?

“Kulak sağlığı için en önemli şey; “Kulakların temizlenmemesi, kurutulmaması, çizilmemesi, çalkalanmaması ve travmalardan korunmaması gerekir” diyen Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, kulak sağlığı konusunda şu önemli bilgileri verdi:

“Kulak kiri aslında bir şey değil, kulakta bulunan yağ dokusudur. Bu nedenle kulaklarınıza herhangi bir şey sokmayın veya temizlemeye çalışmayın. Kulak sağlığını tehdit eden temel sorun ototoksik ilaçlardır. “Kulak problemi olan kişiler doktora gittiklerinde ototoksik ilaçlardan uzak durmalıdır.”

İşitme cihazları gözlük gibidir…

Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi de işitme sorunu yaşayan kişilerin işitme cihazı konusunda ön yargılara sahip olmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “İşitme cihazları da gözlük kadar önemlidir. Doktor tavsiyesi varsa mutlaka kullanılmalı ve net işitme sağlanmalıdır. Çünkü gözleriniz kapalıyken belki pek fazla tehlikeyi duyamazsınız ama kulaklarınız asla kapanmaz.” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş