Güncel Haberler

‘Giderlerse gitsinler’ denen emekçilerin geliri yoksulluk sınırının yarısı düzeyinde kaldı: Sağlıkçı maaşı eridi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; White, reformla birlikte sağlık çalışanlarının gelirinde “iyileşme” olduğunu söylese de, Ekonomik İşbirliği ve İşbirliği Teşkilatı ve bazen de Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) verilerine göre, Türkiye’de hemşirelerin 2010 yılında 15 bin dolar olan yıllık geliri 2022’de 12 bin dolar olacak. Bin dolara düştü. Veri; Sağlık çalışanlarının göç ettiği Kanada’da bir hemşirenin yıllık gelirinin 63 bin dolar, Norveç’te ise 69 bin dolar olduğu görülüyor. Türkiye hemşirelerin aldığı ücretler açısından da Estonya ve Portekiz’in gerisindedir.

4 ZAMANLIK FARK VAR

Hükümet “beyaz reform” kapsamında sağlık çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yapıldığını iddia etse de OECD verileri Türkiye’de çalışan sağlık çalışanlarının maaşlarının düştüğünü gösteriyor. . Kasım 2010’da sağlık çalışanlarının aylık geliri 1.168 dolar iken, 10 yılda bu gelir 1.013 dolara düştü. Öte yandan Türk sağlık çalışanlarının göç ettiği Kanada ve Norveç’te hemşirelerin yıllık ortalama geliri Türkiye’nin gelirinden 4 kat daha fazla. Kanada’da bir hemşirenin yıllık geliri 63.000 dolar iken Norveç’te 69.000 dolardır. Türkiye hemşirelerin aldığı ücretler açısından da Estonya ve Portekiz’in gerisindedir. Türkiye’de özel sektörde çalışan hemşirelerin aylık geliri 500 doların, yıllık geliri ise 6 bin doların altındadır.

“YURT DIŞINA GÖÇ ARTACAK”

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Çalışanları Sendikası (SES) işyeri temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, Amerika veya Avrupa’daki meslektaşlarının yüzde 10’unu kazanan hemşirelerin yurt dışına göçünün artacağını belirterek, şunları söyledi: “Hükümet ‘Bırakın’ dese de. gitsinler, vatan bizim, işler bizim. “Ne kamuda ne de özel sektörde iş kaybımızı kabul etmiyoruz” dedi. Yalçınkaya, şunları söyledi: “Özel sağlık kurumlarında taban maaşların belirlenmesi gerekiyor. “Özel sağlık kurumlarında asgari ücretin taban ücret olarak kullanılması ve sağlık çalışanlarının ucuz iş gücü olarak görülmesi kabul edilemez.” Beyaz reformun özellikle hemşireleri ve diğer meslekleri teşvik ödemeye mahkûm ettiğini vurgulayan Yalçınkaya, şöyle konuştu: “Kamu sektöründeki hemşireler ve eşdeğer meslekler bugün yoksulluk sınırının yarısı kadar bir gelirle çalışmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş