Güncel Haberler

Çocuklarda soğuk alerjisine dikkat, hayati risk olabilir

Profesör. Hikmet Tekin Nacaroğlu, soğuk alerjisinin kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve şişme gibi belirtilerle kendini gösterdiğine dikkat çekti. Profesör. Hikmet Tekin Nacaroğlu, çocuklarda görülen soğuk alerjisinin yetişkinlerde de görülebildiğini belirterek, şöyle konuştu: “Soğuk alerjisine halk arasında soğuk ürtikeri veya soğuğa bağlı ürtiker de denilmektedir. “Soğuk alerjisi, hassas vücut yapısına sahip bireylerde, soğukla ​​temas eden bölgelerdeki alerjik hücrelerin uyarılması sonucu cildimizde histamin dediğimiz maddenin aşırı miktarda salınması sonucu ortaya çıkan ve soğukla ​​temas eden bölgelerde oluşan klinik bir olgudur. Her yaşta görülebilir” dedi.

Alerjinizi buz testiyle anlayabilirsiniz

Soğuk alerjisinin ağırlıklı olarak soğuk ve rüzgarlı havalarda kendini gösterdiğini vurgulayan Prof. , rüzgar ve soğuk sıvılar. Soğuk alerjisini teşhis etmek için en sık kullanılan test buz küpü testidir. Bu test sırasında ön kol derisine bir buz küpü veya 0-4 derece soğuk bir cisim 5 dakika süreyle temas ettirilir. Daha sonra cilt yaklaşık 10 dakika ısınmaya bırakılır. “Isındıktan sonra derinin buzla temas eden bölgesinin kızarması ve şişmesi ile tanı doğrulanır.”

Çocuğunuzun Hayatı Tehlikede Olabilir

Profesör. Nacaroğlu, çocukların soğuğa en ufak bir maruziyette alerjik şok yaşayabileceğine dikkat çekerek şu bilgileri verdi: “Soğuk alerjisi nadir de olsa anafilaksi dediğimiz alerjik şoka neden olarak hayati tehlike oluşturabilir. En ciddi vakalarda soğukla ​​temas meydana gelirse buna anafilaktik şok denir; Ani bayılma, nefes darlığı, nefes almada zorluk, kan basıncında ani düşüş, düzensiz kalp atışı, nabız artışı gibi ciddi klinik belirtiler ortaya çıkabilir. Örneğin; Soğuk duş almak veya soğuk havuzda yüzmek gibi cildin çok geniş bir alanı soğuk sıcaklıklara maruz kaldığında alerjik şok meydana gelebilir. Bu nedenle alerjik şok veya şiddetli reaksiyon öyküsü olan hastalara adrenalin içeren hazır şırınga kitleri reçete edilmeli ve ailelere bu kitlerin kullanımı konusunda eğitim verilmelidir.”

Acil durumlarda doğru müdahale önemlidir

Profesör. çocukların eldiven, şapka, kalın çorap gibi aksesuarlar kullanılarak korunması gerektiğini söyledi. Dr. Nacaroğlu, şunları söyledi: “Soğuk havalarda mutlaka kalın giyinmeli ve mümkün olduğu kadar az cilt dokusunun soğukla ​​temas etmesini sağlamalısınız. Özellikle soğuk havalarda kalın, rüzgar geçirmez giysiler tercih edilmelidir. Eldiven, şapka, atkı, kalın çorap gibi aksesuarları kullanmanız gerekiyor. Soğuğa alerjisi olan çocukların ebeveynleri, çocuklarının özellikle soğuk havalarda açık havada spor yapmaktan kaçınmasını sağlamalı ve düzenli aralıklarla çocuklarının vücut ısısını dışarıda kontrol etmelidir. Soğuk alerjisi belirtileri olan ebeveynlerin soğuk alerjisi konusunda bir çocuk alerji uzmanına başvurması da önemlidir. Alerji uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda tedavi planı oluşturulmalı, düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. “Ebeveynlerin acil durumlarda nasıl uygun şekilde müdahale edeceklerini bilmeleri de önemlidir” dedi.

Soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Profesör. Hastalık sürecinde her çocuğun belirtileri farklı olduğundan tedavi sürecinin de buna göre planlanması gerektiğini vurgulayan Dr. Nacaroğlu, şöyle konuştu: “Soğuk alerjisi olan kişilerin bu alerjiden korunmak için yapabilecekleri en önemli şey Soğuk algınlığından uzak durmaktır. Çocuğunuzun soğuğa karşı alerjisi varsa, kış aylarında sıcak tutan giysiler giymeyi unutmamanız önemlidir.Her çocuğun hastalığın şiddeti farklı olduğundan, etkili tedavi için çocuğun semptomlarına ve semptomlarına uygun bir yaklaşım belirlenmelidir. Önceki rahatsızlıklar. Antihistaminik ilaçlar, soğuk algınlığı alerjisinde salgılanan histamini ve buna bağlı semptomları azaltır. Soğukta dışarı çıkmadan önce hastalara antihistaminik ilaç verilmesi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Her çocuğun durumu farklı olduğundan doktorun tavsiyelerine göre hareket etmek gerekir. alerji uzmanınız, “Bu sayede çocuğunuz soğuğa karşı alerjisiyle baş edebilecek ve günlük yaşamına rahatlıkla devam edebilecek” diye sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş